Nalazite se na javnom dijelu portala Službe za suzbijanje zlouporabe droga. Za unos programa prijavite se se u sustav.
Broj zapisa: 20
Naziv programaRazina preventivne intervencijeVrsta evaluacijeŽupanijaNaziv provoditeljaGodina provedbeIspis
"Zdrave navike za zdrave klince I."
Projekt izravno omogućava dostupnost inovativnih metoda prevencije nasilja koje se vode paradigmom educiranja i osposobljavanja roditelja i odgajatelja kao i usvajanje i vježbanje životnih i socijalnih vještina koje doprinose smanjenu nasilja roditelja nad djecom, nasilja među djecom, kao i smanjenju stvaranja ovisničkog ponašanja koje dovodi do neprihvatljivih oblika ponašanja i agresije. Jedan od noviteta u projektu je fokusirati roditelje na kreiranje zdravih navika kod roditelja i djece, ali i rekonstrukciju loših navika kod samih roditelja i odgajatelja u zdrave navike koje su baza za prevenciju svih oblika nasilja i ovisnosti. U kreiranje zdravih navika je uključen multidisciplinaran tim (dva psihologa, socijalni radnik i kineziolog) koji zajedničkim snagama pomažu roditeljima da shvate proces nastanka navika u ljudskom životu, proces mijenjanja navika i proces utvrđivanja nove navike i novih navika za čitav život.
Univerzalna Evaluacija procesa i učinkaVaraždinskaCentar za edukaciju i savjetovanje Sunce2023
"Zdrave navike za zdrave klince I."
Projekt izravno omogućava dostupnost inovativnih metoda prevencije nasilja koje se vode paradigmom educiranja i osposobljavanja roditelja i odgajatelja kao i usvajanje i vježbanje životnih i socijalnih vještina koje doprinose smanjenu nasilja roditelja nad djecom, nasilja među djecom, kao i smanjenju stvaranja ovisničkog ponašanja koje dovodi do neprihvatljivih oblika ponašanja i agresije. Jedan od noviteta u projektu je fokusirati roditelje na kreiranje zdravih navika kod roditelja i djece, ali i rekonstrukciju loših navika kod samih roditelja i odgajatelja u zdrave navike koje su baza za prevenciju svih oblika nasilja i ovisnosti. U kreiranje zdravih navika je uključen multidisciplinaran tim (dva psihologa, socijalni radnik i kineziolog) koji zajedničkim snagama pomažu roditeljima da shvate proces nastanka navika u ljudskom životu, proces mijenjanja navika i proces utvrđivanja nove navike i novih navika za čitav život.
Univerzalna Evaluacija procesa i učinkaKrapinsko-zagorska ZagrebačkaCentar za edukaciju i savjetovanje Sunce2024
„Snažni, zdravi, sigurni i povezani“
Programom se osigurava kontinuitet i nadograđuju mjere osnaživanja lokalnih resursa u funkciji prevencije i suzbijanja ovisnosti te promicanja zdravih stilova života svih stanovnika Ličko-senjske županije, s posebnim naglaskom na djecu, mlade i njihove roditelje, kao i nastavak umrežavanja i međusektorske suradnje iz prethodnih godina i projekata.
Univerzalna Evaluacija procesaLičko-senjskaSlužba za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti 2023
Aktivnosti ŠPP -program prevencije
Školski preventivni program implementiran je u Godišnji plan i programa rada škole i Školski kurikulum te se njegovi sadržaji i aktivnosti kontinuirano odvijaju, međusobno prožimaju i svakodnevno ostvaruju u cjelokupnom odgojno - obrazovnom radu škole. Obuhvaća aktivnosti usmjerene primarnoj i sekundarnoj prevenciji neprihvatljivih ponašanja. Provodi se u sklopu redovne, dopunske i dodatne nastave, izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti, sata razrednika, međupredmetno, kroz školske i razredne projekate. U svakodnevnom radu škola nastoji ostvarivati svoju zaštitnu ulogu i biti zaštitni čimbenik koji treba učeniku pružiti sigurnost, smislenost, izazov, podržavajuće odnose s vršnjacima i odraslima te razvoj kompetencija potrebnih za život u društvu brzih promjena. Promiče se zdrav životni stil, razvoj komunikacijskih i socijalnih vještina, stvaranje pozitivne slike o sebi i drugima.
Strategije okruženja Nije provedenoZadarskaOŠ Jurja Barakovića, Ražanac2023
Benjamin
Projekt je usmjeren prevenciji (selektivna, inducirana) ovisnosti o alkoholu, drogi, kockanju, igrama na sreću, računalnim igricama, Ineternetu i rizičim ponašanjima djece i mladih od 14 do 23 godine.
Selektivna Evaluacija procesa i učinkaSplitsko-dalmatinskaHumanitarna organizacija Zajednica Susret2023
MAH 1
Program Mogu ako hoću –„MAH-1“ je preventivna akcija Ministarstva unutarnjih poslova kojem je cilj upoznavanje učenika s policijskim službenicima koji brinu o sigurnosti u zajednici, posebno upoznavanje svoga kontakt-policajca u gradskoj četvrti u kojoj obitavaju i kako bi ih se potaknulo na razmišljanje o samozaštitnom ponašanju.
Univerzalna Nije provedenoPožeško-slavonskaOŠ"DOBRIŠA CESARIĆ"2023
MENTALNO ZDRAVLJE ZA SVE
Psihosocijalni tretman i dijagnostika osoba sa problemima mentalnog zdravlja, prevencija mentalnih poremećaja i ovisnosti, izvanbolničko liječenje i rehabilitacija ovisnika te sprječavanje nastanka i širenja spolno i krvlju prenosivih bolesti.
Selektivna Evaluacija procesa i učinkaZadarskaZZJZ Zadar2023
Mogu ako hoću ( 1 i 2)
Učenici 4. razreda osnovnih škola u pratnji svog učitelja/ice i kontakt-policajca organizirano dolaze u policijsku upravu gdje ih se upoznaje s radnim okružjem i načinom rada policije, kako bi učenici prihvatili policiju kao prijatelja pomagača. U okviru ovog posjeta učenici se kroz interaktivni pristup upoznaju o zaštitnoj ulozi policije i načinima na koji se mogu obratiti za pomoć, te ih se educira o samo-zaštitnom ponašanju u slučajevima pronalaska predmeta vezanih uz drogu, nasilje, vandalizam i drugih pojavnosti rizičnih i društveno neprihvatljivih ponašanja. Svaki učenik dobiva letak „Mogu ako hoću“, čiji se sadržaj temelji na preventivno-sigurnosnom aspektu.
Univerzalna Nije provedenoPožeško-slavonskaOŠ "Mladost" Jakšić2023
Neću biti ROBoT
Neću biti ROBoT“ projekt je usmjeren na prevenciju elektroničkog nasilja nad i među djecom i mladima te prevenciju ovisnosti o računalima i Internetu među mladima. Kroz analizu problema jasno je vidljiva potreba za ovakvom vrstom projekta te razlogom uključivanja ciljanih skupina (učenici, stručni suradnici, roditelji, građani). Kroz projektne aktivnosti stručni suradnici biti će informirani i upoznati s rizičnim faktorima koji utječu na pojavnost elektroničkog nasilja te ovisnosti o ekranima, ali i o zaštitinim faktorima kojima se navedene fenomeni mogu prevenirati. Roditelje će se također upoznati s temom i načinima kojima oni mogu doprinjeti smanjenu elektroničkog nasilja, ali i zaštititi djecu od prekomjernog korištenja tehnologije. Učenici će se jačati kroz razvijanje komunikacijskih i životnih vještina te će se dublje uputiti u problematiku kroz pripremu debate kojom će svojim kolegama predstaviti i pozitivne i negativne strane društvenih mreža
Univerzalna Evaluacija procesa i učinkaBrodsko-posavskaHumanitarna organizacija Zajednica Susret2023
Oprezan danas, siguran sutra!
Edukacija rizične skupine mladih, korisnika Centra za pružanje usluga u zajednici Zadar dobi od 15 do 21 godinu, s ciljem razvijanja znanja i vještina o štetnosti svih oblika ponašajnih ovisnosti. Aktivnosti: - Grupno savjetovanje mladih - Preventivne radionice za mlade na različite teme definiranja i izgradnje vlastitog identiteta, razvoja samopoštovanja i samopouzdanja, međuvršnjački odnosi te kako se zaštititi od ovisnosti - Istraživanje o ovisnostima među mladima - Predavanja o štetnom utjecaju sredstava ovisnosti - Trening kyudo streličarstva - Glazbeno-kreativne radionice beatbox vještine Ciljevi provedbe - Doprinijeti prevenciji svih oblika ovisnosti kod mladih putem savjetovanja, edukacije i preventivnih radionica - Razviti znanja i vještine mladih o štetnosti svih oblika ponašajnih ovisnosti (alkohol, cigarete, droge, kockanje, igre na sreću, računalne igrice, Internet). - Osnažiti i potaknuti razvoj pozitivnih životnih vrijednosti i razviti zaštite čimbenike kod korisnika Centra za pružanje usluga u zajednici Zadar (odgovornost za vlastito zdravlje, pozitivna slika o samom sebi, visoko samopouzdanje, dobar školski uspjeh, dobre komunikacijske, socijalne i organizacijske vještine, odupiranje vršnjačkom utjecaju). - Razviti interes korisnika Centra za pružanje usluga u zajednici Zadar za kvalitetnim provođenjem slobodnog vremena i utjecati na razvoj zdravih stilova života.
Selektivna Evaluacija procesa i učinkaZadarskaUdruga apstinenata za pomoc pri resocijalizaciji Porat2023
Pozitivna mama, pozitivan tata!
Opći cilj projekta je osnažiti roditelje u obavljanju njihovih roditeljskih odgovornosti i kapaciteta s naglaskom na prevenciju sredstava ovisnosti. Posebni ciljevi projekta su: -unapređenje roditeljskih vještina; -podizanje roditeljske kompetencije; -edukacija roditelja o važnosti i načinu ostvarenja kvalitetne komunikacije u obitelji; -uspostavljanje i poticanje kvalitetnijih međuodnosa unutar obitelji (uvažavanje, poštivanje, tolerancija, iskrenost i razumijevanje); -neutraliziranje čimbenika rizika u obiteljima; -senzibilizacija roditelja za prepoznavanje potreba djeteta i njegovih pozitivnih potencijala.
Univerzalna Evaluacija procesa i učinkaZadarska Šibensko-kninskaComunita Mondo Nuovo2023
SNEP program
Program je sastavljen od 6 radionica za učenike od 1. do 3. razreda srednje škole. Tema je prevencija seksualnog nasilja.
Univerzalna Evaluacija procesaKoprivničko-križevačkaSrednja gospodarska škola Križevci2023
Suradnjom do trijeznog suživota
Projektom će se postići bolji obuhvat liječenih alkoholičara, snažnija i učinkovitija povezanost dionika i nadograditi kompetencije stručnjaka u mreži međusektorske suradnje u suzbijanju alkoholizma i alkoholom uvjetovanih poremećaja
Univerzalna Evaluacija procesaVirovitičko-podravskaZavod za javno zdravstvo Sveti Rok Virovitičko - podravske županije2023
školski preventivni program
Školski preventivni program ima za svrhu razvijati svijest o zdravlju i potrebi njegova očuvanja, kako tjelesnog tako i psihičkog. Poticati razvoj pozitivnih osobina ličnosti učenika, samostalnost, kreativnost, osobnu odgovornost, komunikativnost, te ih učiti kako treba rješavati konflikte, jačati samosvijest učenika o vrijednosti vlastite ličnosti, educirati i senzibilizirati nastavnike za problem ovisnosti i postići da prevencija bude pedagoško načelo djelovanja. Kroz program učenici razvijaju spoznaju o drugima i različitostima, prihvaćanjem i uvažavanjem tuđih ideja te stavova i načina života. Također djelovati na smanjenje nekulturnog i nezdravog ponašanja u Školi i kod obrtnika (praktična nastava): pušenje, alkoholizam, ovisnosti, nasilje, maltretiranje slabijih.
Univerzalna Nije provedenoGrad ZagrebŠkola za montažu instalacija i metalnih konstrukcija2023
Teen CAP program
Cilj programa je prevencija zlostavljanja djece, a usmjeren je na uzrast učenika osmog razreda, njihove roditelje i sve zaposlenike škole.
Selektivna Nije provedenoKoprivničko-križevačkaOsnovna škola Andrije Palmovića, Rasinja2023
Trening životnih vještina
Cilj programa je umanjiti rizične te ojačati zaštitne faktore. Program se provodi u suradnji Škole i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, Odsjeka za promicanje i zaštitu mentalnog zdravlja.
Univerzalna Nije provedenoPrimorsko-goranskaOŠ "Petar Zrinski" Čabar2023
TRENING ŽIVOTNIH VJEŠTINA
Za učenike 3.i 4.razreda putem radionica razviti socijalne vještine kod djece, podučiti ih kako se suočiti s problemima, konfliktima i stresom, kako kvalitetno donositi odluke, kako reći "NE" pritiscima i negativnim izazovima. Cilj ovog programa je smanjenje učestalosti i intenziteta konzumiranja sredstava ovisnosti, kao i odgoda prvog konzumiranja.
Selektivna Nije provedenoZadarskaOŠ Stjepana Radića Bibinje2023
Udahni život zdravim plućima
Javnozdravstvena akcija organiziranja tura u vožnji biciklom ili trčanja s ciljem promocije zdravlja uz dijeljenje letaka „Kako se ne izgubiti u duhanskome dimu“. Popratnu aktivnost predstavlja informiranje građana o zdravlju na štandovima te motiviranja na usvajanje i razvijanje zdravih životnih navika. Aktivnosti povodom Dana bez duhanskog dima (Hrvatski dan nepušenja). Više informacija na internet stranicama Zavoda (www.zzjzvpz.hr)
Univerzalna Nije provedenoZavod za javno zdravstvo Sveti Rok Virovitičko - podravske županije2023
Zdrav za 5
Program se provodio u svim srednjim školama Virovitičko-podravske županije i pojedinim osnovnim školama.
Nije provedenoVirovitičko-podravskaOŠ Ivane Brlić-Mažuranić Virovitica2023
Znam što hoću, znam što mogu!
Grupni rad i edukacija rizične skupine djece s ciljem prevencije svih oblika ovisnosti, jačanja i razvoja socijalnih vještina i obiteljskih veza te poboljšanja kognitivnih procesa i ponašanja u životnim izazovima. Aktivnosti koje se provode: 1. Socioemocionalne radionice za djecu na različite teme definiranja i izgradnje vlastitog identiteta, razvoja samopoštovanja i samopouzdanja 2. Radionice dramskog odgoja 3. Kreativne radionice 4. Detektiranje, motiviranje i upućivanje korisnika 5. Upućivanje roditelja na radionice o pozitivnom roditeljstvu Cilj: Doprinijeti prevenciji svih oblika ovisnosti kod djece u povećanom riziku za razvoj poremećaja ovisnosti, putem savjetovanja, edukacije te socioemocionalnih, kreativnih i dramskih radionica.
Selektivna Evaluacija procesaZadarskaUdruga apstinenata za pomoc pri resocijalizaciji Porat2023